Konecranes Twitter Konecranes Youtube iPad application

Yhtiökokoustietojen antaminen osakkeenomistajille


Hallitus kutsuu varsinaisen tai ylimääräisen yhtiökokouksen koolle julkaisemalla yhtiökokouskutsun Yhtiön internetsivuilla tai yhdessä tai useammassa valtakunnallisessa sanomalehdessä tai postittamalla kirjallisen kutsun osakkeenomistajille aikaisintaan kolme (3) kuukautta ja viimeistään kolme (3) viikkoa ennen yhtökokousta. Yhtiökokouskutsussa on ehdotus kokouksen asialistaksi.

Yhtiö ilmoittaa internetsivuillaan päivämäärän, johon mennessä osakkeenomistajan on ilmoitettava Yhtiön hallitukselle varsinaisen yhtiökokouksen käsiteltäväksi vaatimansa asia.

Yhtiö julkistaa yhtiökokouksen päätökset pörssitiedotteella ja Yhtiön internetsivuilla viipymättä yhtiökokouksen jälkeen. Yhtiökokouksen pöytäkirja ja ne pöytäkirjan liitteet, jotka ovat osa yhtiökokouksen päätöstä, ovat saatavilla Yhtiön internetsivuilta viimeistään kahden viikon kuluttua yhtiökokouksesta.


Share


Hallinnointi-osio päivitetty 23.5.2012
Etusivu Sijoittajat Hallinnointi Yhtiökokous Yhtiökokoustietojen antaminen osakkeenomistajille